#MeToo po argentyńsku i co Facundo ma z tym wspólnego

Od pewnego czasu w argentyńskich mediach głośnym echem odbijają się oskarżenia o nadużycia na tle seksualnym, wysuwane przez kilka tamtejszych aktorek, przeciwko gwieździe telewizji, znanemu aktorowi i piosenkarzowi – Juanowi Darthésowi. Afera wybuchała za sprawą aktorki Calu Rivero, która pod koniec 2017 roku ujawniła, że podczas pracy na planie serialu Dulce Amor (2012/13) doświadczyła niewłaściwego traktowania (czytaj: molestowania seksualnego) ze strony swojego serialowego partnera, którym był wówczas Juan Darthés. W konsekwencji tych wydarzeń, aktorka zrezygnowała z dalszego udziału w tej produkcji, mimo że serial cieszył się dużą popularnością i był dla niej szansą na rozwój kariery. Calu nie wystąpiła na drogę prawną, ale opowiedziała publicznie o tym, co ją spotkało. Do jej oskarżeń dołączyły dwie inne aktorki, które twierdziły, że w przeszłości doświadczyły podobnych zachowań ze strony tego samego aktora. Juan Darthés wszystkiemu zdecydowanie zaprzeczył i wystąpił na drogę sądową przeciwko Calu, oskarżając ją o zniesławienie i domagając się, żeby to sąd rozstrzygnął, kto ma rację. W argentyńskich mediach rozpętała się prawdziwa burza, która przeniosła się na portale społecznościowe, gdzie zwolennicy i przeciwnicy poszczególnych stron konfliktu toczyli ze sobą regularną wojnę na słowa. To właśnie wtedy, niejako na własne życzenie Facundo uwikłał się w ten temat. Podczas wywiadu dla programu telewizyjnego Intrusos z 1/01/2018 wypowiedział się na temat oskarżeń Calu Rivero przeciwko Juanowi Darthésowi. Powiedział coś w stylu, że owszem, Calu mogła czuć się molestowana, ale Juan wcale jej nie molestował. Dodał jeszcze, że zna Juana, bo z nim pracował, więc stąd to wie. Na koniec Facu pochwalił pomysł wstąpienia przez Darthésa na drogę sądową. Do tego doszła jeszcze wypowiedź Facundo na temat samorealizacji kobiet przez macierzyństwo i w ten oto sposób aktor stał się celem zmasowanego ataku na Twitterze, gdzie nieomal został „zlinczowany”, uznany za macho i odsądzony od czci i wiary. Z czasem negatywne komentarze pod adresem Facundo ucichły, ale jak wiadomo internet niczego nie zapomina, ale o tym później…

W rok po tych wydarzeniach kolejna kobieta oskarżyła Juana Darthésa o stosowanie wobec niej przemocy seksualnej. Thelma Fardin w emocjonalnym nagraniu ujawniła, że w maju w 2009 w Nikaragui (podczas tournée serialu Patito feo po krajach Ameryki Łacińskiej) padła ofiarą napastowania seksualnego, którego miał się wobec niej dopuścić Juan Darthés. Thelma miała wówczas 16 lat. Równolegle z nagłośnieniem sprawy w mediach Thelma poinformowała o złożeniu w Nikaragui (czyli tam gdzie miało dojść do napaści) zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Juan Darthés po raz kolejny zaprzeczył oskarżeniom mówiąc, że to nie prawda i że nic takiego nigdy nie miało miejsca, oraz zaapelował żeby pozwolić działać wymiarowi sprawiedliwości. I tu po raz kolejny pojawia się wątek Facundo Arana, bo kiedy Thelma Fardin ujawniła swoją historię, Facundo znów stał się celem ataków i pytań, jak się czuje jako obrońca gwałciciela?! Po tych wydarzeniach Facu podobnie jak kilka innych znanych osób ze świata show biznesu, które wcześniej broniły Juana Darthésa opublikował na swoim Instagramie i Twitterze wpis, w którym w imieniu swoim i swojej rodziny okazał wsparcie Thelmie Fardin i przeprosił Calu Rivero i pozostałe aktorki, że zamiast pozwolić działać wymiarowi sprawiedliwości próbował bronić tego człowieka. Napisał też, że jest zdruzgotany tym co się wydarzyło.

Tyle faktów, a teraz kilka zdań ode mnie… Jeśli to wszystko jest prawdą, to bardzo współczuję tym kobietom. Nikt, absolutnie nikt nie powinien doświadczać jakiejkolwiek przemocy, a przemocy seksualnej w szczególności, bo taka przemoc często wiąże się z nadużywaniem władzy i wykorzystywaniem zaufania, a chyba jedną z najgorszych krzywd jakich można doświadczyć, jest ta krzywda, którą wyrządzają nam ludzie, którym wierzymy i ufamy. Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości jakoś sobie poradzi z tymi sprawami, ale obawiam się, że dojście do prawdy nie będzie łatwe… Gdyby się jednak okazało, że którekolwiek z tych zarzutów zostały spreparowane, dla osiągnięcia jakiegoś osobistego, czy wyższego celu, to szkody z tego tytułu będą niepowetowane i to nie tylko dla bohaterów tych wydarzeń, ale przede wszystkim dla ofiar przemocy seksualnej i dla organizacji je wspierających. 

Co do Facundo, to mam nadzieję, że jego przeprosiny były szczere i że napisał je z przekonania i z potrzeby serca, a nie z koniunkturalizmu. 

Na koniec dodam jeszcze, że jak zwykle w takich sytuacjach (mam tu na myśli różne medialne zawirowania) Facundo zniknął na kilka dni z mediów społecznościowych. Wkrótce się pewnie pojawi i opublikuje jakieś sympatyczne zdjęcie ze swoimi zwierzakami, albo z rodziną, a w przychylnych mu mediach pojawią się na ten temat miłe wzmianki… Nie raz i nie dwa już to przerabialiśmy… No cóż, każdy ma prawo dbać o swój wizerunek tak, jak uzna za stosowne, ale osobiście wolałabym, żeby Facu trochę rozważniej (i może rzadziej) rozmawiał z dziennikarzami, bo ostatnio nie ma w tej kwestii dobrej passy.

PS 1 Krótkie wyjaśnienie kto jest kim: Jeśli chodzi o Calu Rivero, to myślę, że ona i Facundo nigdy ze sobą nie pracowali, ale możecie ją kojarzyć ze wspomnianego wyżej serialu Dulce Amor (Słodka Miłość) który był emitowany w Polsce na TV Puls (chyba 2016/17). Calu w Słodkiej Miłości wcielała się w postać Natachy Bandi Ferri. Pozostałych uczestników opisanych przeze mnie wydarzeń też powinniście kojarzyć – Thelma Fardin to Laura, czyli przybrana córka Martina (Facundo Arana) z Sos Mi Vida, a Juan Darthés grał z Facundo w 099 Central, jego bohater nazywał się Nicolás „Popeye” González. W Polsce był też emitowany inny serial z jego udziałem – Sekret Laury (2004), gdzie Juan wcielił się w postać Agustína Rivero.

PS 2 Wszystkie przytoczone przeze mnie informacje dotyczące Calu Rivero, Thelmy Fardin i Juana Darthesa pochodzą z argentyńskich mediów internetowych, między innymi z Pagina 12, La Republica, Primicias Ya, Paparazzi, Clarin i innych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.