Da się mieszkać w jaskini, ale nie da się pić skażonej wody

Niedawno władze ustawodawcze prowincji Mendoza zmodyfikowały przepisy regulujące przemysł wydobywczy (ustawa 7722). Dotychczas obowiązujące przepisy nie zabraniały wydobycia, ale regulowały i kontrolowały ten proces oraz chroniły zasoby wody. Nowelizacja umożliwia stosowanie w górnictwie różnych toksycznych substancji takich jak cyjanek czy kwas siarkowy. Tysiące mieszkańców Mendozy wyszło na ulice protestując przeciwko przepisom, które spowodują ogromne i być może nieodwracalne szkody dla środowiska, a przede wszystkim narażają na skażenie zasoby wody pitnej. Niestety po raz kolejny biznes wygrał ze środowiskiem naturalnym. Znowelizowane prawo protestujący nazwali ekobójstwem. Oto fragment oświadczenia jednej z organizacji biorących udział w proteście:

Woda jest dobrem wspólnym i podstawowym prawem człowieka, niezbędnym do utrzymania wszystkich form życia. Zatwierdzenie zmiany ustawy stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka ustanowionych w naszej Konstytucji Narodowej i jest złamaniem zasady zakazującej cofanie się w kwestiach środowiskowych.

Do protestu przyłączyli się między innymi: piosenkarz Abel Pintos, aktorka Julieta Diaz, aktorka i piosenkarka Natalia Oreiro i jej mąż wokalista Ricardo Molo, laureat pokojowej nagrody Nobla Adolfo Pérez Esquivel i wielu innych. Głos w tej sprawie zabrał też Facundo Arana:

Facundo Arana : Jedynymi kolorami, które widzę podczas marszu do Mendozy, są kolory flagi argentyńskiej. Woda nie ma barw politycznych. Solidaryzuję się z mieszkańcami Mendozy #LaLey7722NoSeToca (Ustawa 7722 jest nienaruszalna). Z całym szacunkiem dla wszelkich władz – kiedy obywatele zabierają głos, trzeba ich wysłuchać. Tak dla górnictwa – Nie dla skażenia wody.

W komentarzach pod tym filmem ogromna ilość osób wyraziła wdzięczność wobec Facundo za zabranie głosu w tej sprawie, tym bardziej że lokalne władze bardzo oszczędnie informują o zmianie ustawy oraz o skutkach tej nowelizacji i o protestach, a dzięki osobom takim jak Facundo sprawa może nabrać rozgłosu na skalę ogólnokrajową. Jednak nie wszystko jest takie czarno-białe, o czym napisał ktoś w komentarzu do filmu, poniekąd zarzucając Facuno hipokryzję – na przykład wydobywanie ropy naftowej skutkuje zużywaniem ogromnych ilości wody,  albo pozyskiwanie litu jest nieodłącznie związane z wodą. Ilu z nas dla ratowania zasobów wody zrezygnuje z samochodu, albo z komórki? Sądzę, że niewielu. Ale to nie znaczy, że możemy zaniechać wszelkich działań. Zasoby wody pitnej maleją – takie są fakty. Dlatego nie wolno zanieczyszczać tego co nam zostało. Facundo słusznie zauważył: Mogę mieszkać w jaskini, ale nie mogę pić skażonej wody. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.