Wywiad z Facudno Arana dla La Voz 12/2019 – Tłumaczenie

W związku z rozpoczęciem sezonu w Carlos Paz Facundo udzielił wywiadu dla La Voz. Z aktorem rozmawiała Giuliana Luchetti. 

Aktor opowiada o swoim udziale w Pequeña Victoria, debiucie w sezonie letnim w Carlos Paz, o jego związkach z naszym miastem i o wielu innych sprawach.

W piątek 27/12/2019 zadebiutuje w jednoosobowym przedstawieniu En El Aire. W tym sezonie wystawianych jest wiele sztuk z liczną obsadą – są to komedie i rewie, Arana proponuje monodram, w którym jest gospodarzem audycji radiowej, transmitującym swój program z odrestaurowanego teatru w jakimś odległym mieście. Występ pozwala mu przypomnieć sobie, jak zaczynał jako saksofonista, ponieważ nie tylko gra rolę, ale także gra na saksofonie, śpiewa i wchodzi w interakcję z publicznością. Sztukę En El Aire napisał i wyreżyserował Manuel González Gil.

  • To był ważny rok dla Ciebie, szczególnie ze względu na udział w Pequeña Victoria. Niedawno wyjaśniając, jak tworzyłeś swoją postać, która zakochuje się w transpłciowej kobiecie, powiedziałeś, że miłość nie ma płci. Jak się czujesz z tymi wszystkimi zmianami dotyczącymi płci, które zachodzą w społeczeństwie?

W moim domu uczono nas szacunku dla innych, uczono nas, że miłość nie ma płci. Jeśli nauczono Cię szanować i kochać, wtedy Twoje serce i dusza wybiorą, z kim czujesz się komfortowo i z kim chcesz się budzić każdego ranka. W  Pequeña Victoria wystarczyło opowiedzieć historię miłosną, nie była to kwestia płci, nie chcieliśmy tworzyć z niej sztandaru politycznego ani społecznego.

  • Trudno jest przedstawić historię lub postać tylko jako opowiadanie historii miłosnej – bez wchodzenia w inne, delikatniejsze tematy.

Czuję, że chodzi o to, gdzie się opierasz, opowiadając historię. Jeżeli zamierzasz zrobić rewolucję, głosisz rewolucyjne teksty. A można też zobaczyć co stanie się z postacią, która przeżywa historię miłosną. Zatrzymałem się na tym i nie poszedłem dalej. Dzięki Bogu miałem szczęście opowiedzieć tę historię ze wspaniałą partnerką, z którą mogłem prowadzić rozmowy, w których nauczyłem się wielu rzeczy. Dla mnie było to opowiadanie o czymś, co nigdy mi się nie przydarzyło. Miałem wiele pytań: Jak to jest? Co to jest? Ona opowiedziała mi swoją historię i poczułem się zaszczycony.

  • To musi być ekscytujące, kiedy przekonujesz się, że Twój zawód nie tylko daje rozrywkę (bawi), ale może też pomagać.

Och tak! Ale dowiedziałem się, że jeśli próbuje się stworzyć coś naturalnego, nie będzie to naturalne. Ale historia miłosna jest naturalna. Jedna osoba zakochuje się w drugiej, a świat się zatrzymuje. Kiedy przychodzi miłość, nie puka do drzwi, ale zmiata wszystko jak tsunami. Cóż, w przypadku tej postaci dzieje się tak, że porywa do miłość w formie, której nawet nie mógł sobie wyobrazić.

  • W zeszłym roku byłeś w centrum krytyki za swoje wypowiedzi na temat samorealizacji kobiet i macierzyństwa. Z perspektywy czasu, czy myślisz, że coś w tobie zmieniło się po tych wydarzeniach?

Nie zastanawiałem się nad tym zbyt wiele. Wszystko jest dla mnie jasne. Powiedziałem, że kobieta realizuje się w macierzyństwie i naprawdę czuję, że człowiek zazwyczaj realizuje się w macierzyństwie lub ojcostwie. Wszystko zmienia się wtedy na zawsze. Przez wiele lat marzyłem o zostaniu ojcem, a przez 20 lat żyłem w przekonaniu, że nie będę mógł nim być, ponieważ miałem chłoniaka Hodgkina. Potem poznałem Marię i zostaliśmy rodzicami. Wiem, co to znaczy pragnąć ojcostwa i wiem, co to znaczy go doświadczyć. Mówię o sobie i o tym, jak rozumiem ojcostwo i macierzyństwo. To co powiedziałem, powiedziałem bez złych intencji, było to częścią pięknej rozmowy. Ale jeśli ktoś powiela to w wypaczonej formie i rozpowszechnia to na Twitterze, to nie mogę już być za to odpowiedzialny. Chociaż przez długi czas byłem celem hejterów, to mój świat nie kręcił się wokół tego.

  • Jakie są Twoje oczekiwania wobec Caroz Paz? Czy to Twój pierwszy raz w tym mieście?

Pierwszy raz przyjechałem tu na sezon. W skali od zera do stu mam tysiące oczekiwań.

  • Twoje przedstawienie jest trochę inne niż to, co zwykle widzimy u Carlos Paz. Większość przedstawień to komedie, albo sztuki wieloobsadowe, a Ty jesteś sam na scenie. Co o tym sądzisz? Czy to Cię trochę nie przeraża? Czy uważasz, że pozwoli Ci to pokazać to, co masz do zaoferowania?

W tej sztuce jest wszystko co mam do zaoferowania. Jest ponad sześćdziesiąt przedstawień, z artystami którzy oferują wszystko co mają. Jestem tego częścią. Wolałbym nie mówić sam o sobie, ale jestem dobrze przygotowany, bo prezentowałem ten spektakl w Buenos Aires i podczas tournee. To przedstawienie ma ugruntowaną pozycję.

  • Czego widz może oczekiwać po tym przedstawieniu?

Wyjdzie przepełniony dobrym teatrem, poruszony, z ustami obolałymi od śmiechu, z podekscytowaną głową i duszą. Sztuka pozwala pomyśleć o wielu pięknych rzeczach wyrażonych nienaganną poezją. Widzowie będą napełnieni muzyką, bo gram tam na saksofonie z metra – na moim pierwszym saksofonie…

  • Nawiązujesz tu do początków Twojej kariery?

To cudowne, ponieważ każdej nocy, kiedy gram to przedstawienie, za każdym razem, gdy gram w nim na saksofonie, mrugam do tego młodego dwudziestoletniego chłopaka, który grał w metrze i marzył, aby pewnego dnia poświęcić się temu całkowicie. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ moje życie trwa znacznie dłużej, niż bym się tego spodziewał. Dzisiaj spoglądam wstecz i mówię temu chłopakowi „Gdybyś tylko wiedział., że będziesz mieć troje dzieci i będziesz mógł je nakarmić, robiąc to co wybrałeś”. To znaczy być szczęśliwym człowiekiem.

Dawno nie tłumaczyłam żadnego wywiadu i trochę ciężko mi szło. To nie jest pełne tłumaczenie – niektóre fragmenty pominęłam. Na przykład ten o Rominie Gaetani. Naprawdę mam dość tej polemiki i nie mam ochoty na kolejną „gówno burzę” w mediach internetowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.