Czy zwierzęta mają duszę i czy istnieje psie niebo?

Kilka dni temu Facundo i Maria poinformowali na swoich Instagramach, że zmarła ich ukochany Negra – suka rasy Nowofundland*, która była w ich rodzinie od wielu lat – od szczeniaka. Sądząc po filmikach i zdjęciach, które Facu udostępniał na przestrzeni lat Negra była dobrym, spokojnym i przyjacielskim psem, bardzo przywiązanym do swoich opiekunów.

Facundo: Tak bardzo będziemy za Tobą tęsknić… Taką będziemy Cię pamiętać Negrita… Nasz wspaniały przyjacielu i towarzyszu. Odpocznij maja kochana suko! W niebie są najlepsze psy na świecie! Zobaczymy się znowu… #Compas

Źródło: https://www.instagram.com/p/B9EiS4aH1IY/

* Nowofundlandy uważane są za jedną z najbardziej przyjacielskich ras, znane są ze swojej życzliwości, delikatności i łagodności, zwłaszcza w stosunku do ludzi. Niezależnie od swych znacznych rozmiarów świetnie zżywają się z dziećmi (Wikipedia).

Moim Zdaniem:

Pies zdechł czy umarł? Zwłoki psa czy psie truchło? Co spotyka zwierzęta po śmierci? Czy żałoba po psie to przesada? Takich pytań można zadać wiele. Odpowiedzi zapewne będą uzależnione od tego, czy kiedykolwiek mieliśmy przyjacielską więź z jakimś zwierzęciem. Kilka lat temu Papież Franciszek chcąc pocieszyć małego chłopca, któremu zdechł ukochany pies powiedział, że raj jest otwarty dla całego bożego stworzenia. Było to dość kontrowersyjne stwierdzenie, bo o ile wiem, to dotychczas Kościół twierdził, że zwierzęta nie mają duszy i nie mogą być zbawione. Pamiętam, że wywiązała się wtedy burzliwa dyskusja na ten temat. W pamięci utkwiło mi takie zdanie wypowiedziane przez pewną pisarkę (chyba amerykańską): Nie potrzebuję papieża, żeby mi powiedział, że zwierzęta mają duszę. Mam psa i wiem to już od dawna. Mogę się podpisać pod tymi słowami obiema rękami. Dla większości z nas śmierć ukochanego zwierzęcia jest jak strata kogoś bliskiego. Gdy zwierzę umiera, czujemy ból jak po stracie przyjaciela, czy członka rodziny. W kontekście śmierci ukochanego zwierzęcia czasem pojawia się stwierdzenie, że nasz pupil odszedł za Tęczowy Most. Postanowiłam sprawdzić co to znaczy i natrafiłam na wiele wersji pięknej opowieści o psim (zwierzęcym) niebie. Pozwolę sobie przytoczyć jedną z nich:

Kiedy zwierzę umiera, trafia do krainy zwanej Tęczowym Mostem. Tam na zielonych łąkach może biegać i bawić się przez cały dzień z innymi zwierzętami. Jest tam mnóstwo jedzenia, wody i stale świeci słońce. Wszystkie zwierzęta, które były chore, okaleczone i stare stają się znowu zdrowe i młode. Jedyne, co czasami zakłóca ich radość, to tęsknota za opiekunami. Zwierzęta zachowują bowiem pamięć o łączącej ich więzi, a także tęsknią za wspólnym towarzystwem. Zgodnie z legendą ich czekanie ma swój kres – jego ukoronowaniem jest pojawienie się na tęczowych łąkach sylwetki ich ludzkiego towarzysza, który przywołuje swojego pupila i razem przekraczają Tęczowy Most, by udać się do krainy wiecznej szczęśliwości…

To była ta wzruszająca część, a teraz będzie trochę mnie przyjemnie. Jeszcze kiedy Negra żyła, to w rodzinie Facundo pojawił się nowy pies –  Kambá. Jestem przekonana, że tak jak Negra, a wcześniej Pampa Kambá będzie bardzo kochana i będzie miała świetne warunki. To pewne. Ale nie o to mi chodzi. Nie trudno zauważyć, że Kambá to rasowy szczeniak. Takich psów raczej nie bierze się ze schroniska, tylko kupuje się je z hodowli. Pamiętam jak rok, czy dwa lata temu Facundo apelował w social mediach, żeby ktoś przygarnął bezdomnego psa znalezionego przez jego dzieci w Mar del Plata. Szkoda, że sam nie zdobył się na taki gest i nie przygarnął jakiejś psiej sieroty… No chyba, że się mylę i jego nowy pies jest ze schroniska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.