Facundo Arana dla Un ratito con Alejo (221 Radio 13/04/2020)

Niedawno aktor Facundo Arana „wystąpił” w programie radiowym prowadzonym przez Alejo García Pintosa. Audycja nazywa się Un ratitio con Alejo. Facu dostał pytania i nagrał swoje  odpowiedzi, między innymi na temat tego, jak odbywa kwarantannę i jakie nadzieje wiąże z jej zakończeniem. Jest to nagranie audio.

Źródło: http://reflexion-de-facundo-arana/

Z audycji wycięłam tylko wypowiedź Facundo i wrzuciłam to nagranie na YT, żeby było można skorzystać z napisów i ich tłumaczenia. Pełne nagranie dostępne jest na stronie radia (link w źródle). Poniżej zamieszczam coś w rodzaju streszczenia, ale weźcie proszę poprawkę na to, że ja nie znam hiszpańskiego, więc mogłam się trochę „rozjechać” z tym co naprawdę Facundo powiedział.

Na początku prowadzący powiedział kilka zdań o Facundo, wymienił jego dorobek zawodowy, wspomniał o zdobytych nagrodach i wyróżnieniach, opowiedział także o chorobie nowotworowej, którą Facu przebył w młodości, o leczeniu, któremu wtedy musiał się poddać i o jego zaangażowaniu w propagowanie idei dobrowolnego oddawania krwi. Po tym wstępie zostaje wyemitowane nagranie z Facundo.

Facundo przywitał się ze słuchaczami i nawiązał do tematu, czyli ogólnoświatowego zagrożenia Covid-19 i społecznej kwarantanny, której zostały poddane miliony ludzi. Aktor stwiedził, że chwilami ma takie wrażenie, jakby to było jakieś science fiction.

 • Jedno z pierwszych pytań dotyczyło chyba tego jak Facundo i jego rodzina spędzają kwarantannę.

Aktor wyjaśnia, że on i jego żona Maria Susini wraz z trójką ich dzieci oraz kilkoma zwierzętami pozostają w domu i starają się sprostać tej sytuacji najlepiej jak potrafią. Dzieci kontynuują naukę, a oni im w tym pomagają i razem spędzają czas. 

 • Czy relacje z osobami, z którymi mieszkasz uległy pogorszeniu za względu na kwarantannę?

Odpowiadając na to pytanie Facundo powiedział, że relacje, które mają jako rodzina były świetne i nie uległy zmianie, zmieniły się okoliczności – wcześniej nie spędzali wspólnie aż tyle czasu, teraz są ze sobą 24 godziny na dobę. Facu nie szczędził swojej rodzinie ciepłych słów. Opowiedział o tym jak wspólnie wykonują codzienne czynności – gotują, koszą trawę, pielęgnują ogród, czyszczą basen, czyli zajmują się zwykłymi, codziennymi rzeczami, które trzeba wykonać, żeby móc funkcjonować w przyzwoitych warunkach. 

 • Czy po tym wszystkim będziemy tacy sami jak wcześniej?

Co do zmiany w ludziach po tym doświadczeniu Facundo wyjaśnił, że lubi myśleć, że zawsze jest szansa na poprawę, na zmianę na lepsze. Oddzielną kwestią jest to, czy dana osoba z tej szansy skorzysta.

 • Kolejne pytanie dotyczy chyba fałszywych, nieszczerych postaw i tego czy obecna sytuacja je weryfikuje.

Tu Facundo powiedział, że on i Maria starają się myśleć pozytywnie i taką postawę pokazują swoim dzieciom. Ponadto starają się budować w swojej rodzinie zdrowe relacje i mocne więzi, bo uważają że jest to najlepszy wkład jaki mogą dać społeczeństwu i swojemu otoczeniu. Co do innych Facu powiedział, że nie wie, bo bardziej się skupia na tym co wewnątrz, niż na tym co na zewnątrz.

 • Czy robisz coś, żeby w obecnej sytuacji, na miarę swoich możliwości pomóc innym?

Jeśli dobrze zrozumiałam, to Facundo powiedział, że mimo podpisanych umów zrezygnował z wynagrodzenia, bo ma świadomość, że firmy, z którymi współpracuje teraz nie zarabiają i lepiej żeby płaciły tym, którzy bardziej tego potrzebują, co więcej muszą mieć kapitał, żeby kiedyś wrócić do normalnego funkcjonowania i znowu dać ludziom zatrudnienie. A on mimo braku wynagrodzenia robi dalej to co robił wcześniej.

 • Jakie masz zdanie na temat udzielanego przez internet wsparcia, porad, live w sieciach społecznościowyc?

Odpowiadając na to pytanie Facundo wspomniał o ludziach, którzy na przykład muszą stale przebywać na małej przestrzeni, nie mają nawet balkonu, czy skrawka ogrodu, żeby wyjść na zewnątrz, którzy często zmagają się z bezsennością i złymi myślami. Aktor uznał, że dzielenie się z nimi swoim czasem jest tym co można im ofiarować i że on często to właśnie robi.

 • O kim myślisz w tym czasie najczęściej?

O mojej rodzinie, przyjaciołach, znajomych, tych którzy mieszkają blisko a mimo to są tak daleko, jakby mieszkali w Nepalu, ale ciągle się komunikujemy i wiemy o sobie wszystko.

 • Czy ktoś z polityków Cię rozczarował, zawiódł?

Facuno powiedział, że nie, wręcz przeciwnie. Na przestrzeni lat wiele razy był rozczarowany różnymi postawami polityków, nie tylko tych rządzących, ale i opozycyjnych, którzy tak dla zasady rzucali władzom kłody pod nogi. Po raz pierwszy ma poczucie, że teraz jest inaczej, że wszyscy ze sobą współpracują. Jest dumny, że Argentyna zareagowała tak szybko na to zagrożenie. Facu powiedział chyba, że on zdecydowałby tak samo. Obecnie WHO stawia ich za wzór prawidłowego postępowania. Facundo powiedział jeszcze, że należałoby z takim samych zaangażowaniem szukać dobrych rzeczy (pozytywów), jak zawsze szuka się tego co złe.

 • Co pozytywnego widzisz w tej nietypowej sytuacji?

Po raz pierwszy od lat większość społeczeństwa stoi murem za tymi, którzy podejmują decyzje. Podejmowane działania są konsultowane z kompetentnymi ludźmi i zyskują poparcie społeczne. Kiedy ma się jedzenie na stole i dach nad głową trzeba być za  wdzięcznym i gotowym, żeby kiedy to się skończy wesprzeć tych, którzy mogą to teraz stracić. Jest historyczny moment w dziejach ludzkości i to od nas zależy co z tym zrobimy.

Na koniec Facundo powiedział: Pozdrawiam wszystkich i przepraszam, że tak długo mówiłem.

5 thoughts on “Facundo Arana dla Un ratito con Alejo (221 Radio 13/04/2020)

  • Witaj,
   Jeśli chodzi o Adios Querido Pep to póki co nigdzie w internecie nie natrafiłam na cały film, widziałam tylko fragmenty i zwiastuny. Tocar el cielo z polskim lektorem mam na YT jako prywatny, ale nie mogę go udostępnić, bo YT blokuje go na całym świecie. Kiedyś wrzuciłam go na rosyjski Yandex, można go było stamtąd pobrać, albo obejrzeć. Spróbuj, ale nie gwarantuję, że ten link jest jeszcze aktywny https://yadi.sk/i/nz7uhWWYmXS5T
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.