Facundo Arana i Maria Susini na kwarantannie (8)

Tradycyjnie zacznę wpis z tej serii od informacji, że obowiązkowa prewencyjna izolacja społeczna z powodu epidemii Covid-19 w Argentynie nadal obowiązuje, a jej termin został wydłużony do 07/06/2020. Argentyna jest na kwarantannie od 19/03/2020. Pod koniec maja dzienna liczba zakażonych sięga kilkuset osób dziennie. Na przykład 27/05/2020 odnotowano 705 nowych przypadków. Dwa miesiące ścisłej narodowej izolacji, a epidemia nie ustaje – wręcz odwrotnie. Ale z drugiej strony Argentyna ma śmiertelność na poziomie 9,8 na 100 000 osób, a w Brazylii ten wskaźnik to 94,3 (dane z 22/05/2020). Obecnie Ameryka Południowa, a szczególnie Brazylia uznana została przez WHO za epicentrum pandemii Covid-19. Nie napawa to optymizmem. 

Tytuł dzisiejszego wpisu powinien brzmieć: Facundo, Maria i Kambá na kwarantannie, bo na każdym zdjęciu oprócz Facu i Mary jest też ich pies – Kambá.

Źródło: https://www.instagram.com/p/CAqlc9RHYAi/

Źródło: https://www.instagram.com/p/CAtIiLHn9wh/

Źródło: https://www.instagram.com/stories/facundoaranatagle/

Nie mam dziś za wiele innych informacji, to napiszę kilka zdań o Kambie. O ile dobrze pamiętam, to pierwsze zdjęcia Kamby pojawiły się na Instagramie Facundo w sierpniu 2019 i była to wtedy mała puchata kuleczka. Po kilku miesiącach okazało się, że Kambá wyrosła na ogromnego, kudłatego psa. Mentalnie to pewnie dalej rozbrykany szczeniak, ale gabarytowo wygląda jak dorosły pies.

Źródło: https://www.instagram.com/p/CA1B6y4n_X_/

Kiedyś przypadkiem natrafiłam na Instagramie na profil firmy zajmującej się szkoleniem zwierząt, której pracownicy tresowali swego czasu Kambę. Pies trafił do niech w wieku 4 miesięcy i między innymi poprzez zabawę był uczony właściwych zachowań. Zresztą nie tylko Kambá uczestniczyła w tym szkoleniu – także Nanga (karłowata koza afrykańska) była uczestniczką zajęć. Z tej racji, że Facundo i Maria mają wiele różnych zwierząt konieczne było stopniowe oswajanie ich ze sobą, żeby nie doszło do jakiś niebezpiecznych sytuacji.

Źródło: https://www.instagram.com/goodpartner.animalbehavior/

Moim Zdaniem:

Ale wracając jeszcze do poważniejszych kwestii, o których wspomniałam na początku tego wpisu, to tak długa izolacja społeczna i bark jakiś choćby przybliżonych ram czasowych jej obowiązywania dla ludzi wolnych zawodów, czy może bardziej  dla artystów jest w moim odczuciu bardzo trudna. Może pamiętacie, że jakiś czas temu narzekałam, że przez cały czas naszej polskiej kwarantanny musiałam pracować, czułam się wtedy zagrożona, zmęczona i przytłoczona, ale z drugiej strony finansowo nie poniosłam na tej sytuacji jakiegoś większego uszczerbku, nie musiałam naruszyć swoich rezerw na tzw. czarną godzinę, nadal pracuję i zarabiam na bieżące wydatki. A ludzie pokroju Facundo od ponad dwóch miesięcy nie pracują, a jak nie pracują to nie zarabiają. I nie wiadomo kiedy do jakiejkolwiek pracy będą mogli wrócić. A rachunki trzeba płacić na bieżąco. Nie każdemu udało się odłożyć jakieś pieniądza, a nawet jeśli, to każde oszczędności kiedyś się kończą. W sumie jak się zastanowiłam, to nie dotyczy to tylko artystów, ale całego zaplecza technicznego branży artystycznej – nie ma spektakli teatralnych, nie kręcą się seriale, filmy. W tej branży od dwóch miesięcy nie dzieje się absolutnie nic.  Nie wiem jak jest w Argentynie, ale w Polsce większość zakładów płaciła ludziom postojowe, albo obniżone pensje, ale branża artystyczna raczej tak nie działa – nie pracujesz – nie zarabiasz. Oby to wszystko wkrótce się unormowało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.