Co z tegoroczną galą wręczenia nagród Martin Fierro?

Martin Fierro to doroczna nagroda przyznawana przez członków APTRA* za największe osiągnięcia w argentyńskim radiu i telewizji, jakie miały miejsce w poprzednim roku. Nagroda ta ma wieloletnią tradycję i duży prestiż – uznawana jest za latynoskiego odpowiednika Oskara.

Ceremonii wręczenia nagród zwykle towarzyszy transmitowana w telewizji uroczysta kolacja, na którą tłumnie stawiają się najważniejsze osoby ze środowiska argentyńskiego show-biznesu. W tym roku powinna się odbyć jubileuszowa 50 edycja wręczenia nagród Martin Fierro. Niestety ze względu na panującą epidemię Covid-19 i nadal obowiązującą w Argentynie obligatoryjną prewencyjną izolację społeczną organizacja tej imprezy stoi pod wielkim znakiem zapytania. Na chwilę obecną ze względu na trudną sytuację ekonomiczną kanał El Trece wycofał się z negocjacji w sprawie transmisji gali. Aktualnie trwają rozmowy z Telefe, ale ciągle jest więcej pytań niż odpowiedzi – nie wiadomo ani kiedy, ani gdzie, ani w jakiej formie będzie można tę imprezę zorganizować. Najprawdopodobniej gala będzie musiała być zdecydowanie skromniejsza, ze znacznie ograniczoną liczbą uczestników i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Wstępnie rozważany jest termin sierpniowy, ale to nic pewnego. Wszystko zależy od tego, kiedy władze Argentyny zdecydują się znieść izolację społeczną. Dla APTRA ceremonia wręczenia nagród była dotąd jednym z głównych źródeł finansowania organizacji i od pozyskania środków ze sprzedaży praw do transmisji zależy ciągłość jej działania. Dlatego władze stowarzyszenia dokładają wszelkich starań, aby zawrzeć umowę z Telefe i przeprowadzić tegoroczną galę wręczenia nagród Martin Fierro. No a przede wszystkim produkcje, które powstały w 2019 roku zasługują na docenienie i uhonorowanie.

Źródło: https://perfiles.co/2020/06/02/martin-fierro-2020/

I to jest właśnie powód, dlaczego o tym piszę. Po kilkuletniej przerwie w 2019 roku Facundo Arana powrócił do telewizji i zagrał w serialu  Pequeña Victoria, gdzie wcielił się w rolę lekarza Antonio Tiscornia. W trakcie emisji serialu spekulowano, że Arana za tę rolę ma spore szanse na zdobycie statuetki Martin Fierro, a przynajmniej na nominację do tej nagrody. Szkoda byłoby, gdyby przez epidemię Covid-19 dorobek 2019 roku został zupełnie pominięty.   

* APTRA Stowarzyszenie dziennikarzy telewizyjnych i radiowych Argentyny

Do tej pory Facundo Arana zdobył cztery statuetki Martin Fierro dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (aktor protagonista):

  • 2002 za rolę Yago w Yago, Pasión Morena
  • 2003 za rolę Tomasa Ledesmy w 099 Central
  • 2005 za rolę Coraje w Padere Coraje
  • 2007 za rolę Martina Quesady w Sos Mi Vida

Moim Zdaniem:

Wobec recesji, która grozi światowej gospodarce, fakt że jakaś gala wręczenia nagród telewizyjnych może się nie odbyć nie jest mega wielkim problemem. Cóż… Jednego targowiska próżności mniej… Ale patrząc na to z innego punktu widzenia, okazuje się, że to wcale nie jest taki błahy temat. APTRA dzięki pieniądzom z corocznej gali realizuje swoje cele statutowe, działa na rzecz swojego środowiska, ma siedzibę, zatrudnia ludzi – bez tego nie przetrwa. Ale ok… Zapewne i bez tej organizacji artyści i dziennikarze sobie poradzą… Podejrzewam jednak, że w podobnej sytuacji jest wiele innych organizacji charytatywnych, na przykład Fundaleu. Ich doroczna gala Famosos por la Vida jest podstawowym źródłem finansowania badań, edukacji lekarzy i społeczeństwa, diagnostyki i leczenia pacjentów. Brak środków w przypadku takiej organizacji może kosztować czyjeś życie i to nie jedno. Na dodatek, w sytuacji kiedy kraj jest w recesji, trudno będzie o hojnych sponsorów. Gale, eventy, rauty, nagrody – niby takie błahe, nieistotne sprawy, a też mogą mieć znaczenie i rzutować na czyjeś życie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.