Seriale – 099 Central

099 Central to serial telewizyjny o tematyce policyjnej wyprodukowany przez Pol-ka Producctiones, wyemitowany na antenie El Trece w 2002 roku. Serial składa się ze 146 odcinków. W rolach głównych wystąpili Facundo Arana, Nancy Dupláa i Paola Krum. Scenariusz napisali Leonardo Bechini i Marcos Carnevale, a reżyserami byli Jorge Nisco i Sebastián Pivotto. Serial został nagrodzony statuetką Martin Fierro i Nagrodą Clarin dla najlepszego serialu codziennego, a aktorzy Facundo Arana, Nancy Duplaa i Julieta Diaz zdobyli wyróżnienia dla najlepszych aktorów. 

Jest to szybka powieść akcji, z bardzo dobrym rytmem i oszałamiającymi dialogami. Istnieje kilka powiązanych ze sobą wątków, choć główne z nich to zbrodnie popełnione przez Franco Ledesmę oraz trójkąt miłosny między Tomasem Ledesmą, Laurą Copioli i Patricią Franchese. 

Zarys fabuły:

Bohaterami tej opowieści są członkowie elitarnej brygady policyjnej 099 Central, którzy są przyzwyczajeni do życia w niebezpieczeństwie i do podejmowania ryzykownych akcji. Tworząc brygadę 099 Central przełożeni zdecydowali, że w ramach pilotażowego programu do tej jednostki trafią funkcjonariusze obu płci. Na początku współpraca nie układa się dobrze, ale z czasem wszyscy się docierają. Jedną z głównych postaci jest Tomás Ledesma (Facundo Arana) – prawy i uczciwy policjant, uwielbiający motory. Jego pochodzenie owiane jest wielką tajemnicą – w wieku dwóch lat, w czasach panowania w Argentynie dyktatury wojskowej został porwany przez grupę komandosów.  Tożsamość chłopca została zmieniona, po czym oddano go na wychowanie do rodziny człowieka, który dowodził oddziałem porywaczy. W ten sposób oprawca i porywacz stał się jego bratem. Serial rozpoczyna się od powrotu do Buenos Aires wspomnianego wcześniej brata Tomasa – Franco Ledesmy (Luis Luque), który jest członkiem tajnych służb oraz jego żony Patricii (Paola Krum), będącej lekarzem. Patricia jest byłą dziewczyną Tomasa. Mężczyzna, mimo że nie są już razem, a ona jest żoną jego brata nadal jest w niej zakochany. W policji Tomas spotyka Laurę (Nancy Duplaa). Kobieta wydaje się być zafascynowana Tomasem, który na początku szuka w jej ramionach ucieczki od uczucia do swojej szwagierki, ale szybko odnajduje w Laurze prawdziwą miłość.

Postaci:


Facundo Arana – Tomás Ledesma 

Przyrodni brat Franko Ledesmy, szwagier Patricii. Policjant. Członek brygady 099 Central. Zapalony motocyklista. W dzieciństwie został porwany przez członków junty wojskowej. Potajemnie kocha swoją szwagierk. W brygadzie spotka Laurę i odkrywa w niej swoją wielką miłość. 


Nancy Dupláa – Laura Copioli

Była członkiem brygady 22 El Loco, ale poprosiła o przeniesienie, by zapomnieć o Federico Falcone. Była związana z Popeyem, ale odkąd poznała Tomasa, straciła dla niego głowę. Tomas początkowo szuka w jej ramionach wsparcia, ale w końcu obdarza Laurę prawdziwą miłością.


Paola Krum – Patricia Franchese

Żona Franco Ledesmy, szwagierka Tomasa. Pracuje jako lekarka w 099 Central. Od zawsze zawsze jest zakochana w swoim szwagrze. Boi się swojego męża. Stopniowo odkrywa, że Franco ​​jest tyranem i potworem. Często szuka wsparcie u Tomasa. Ginie od postrzału.


Luis Luque – Franco Ledesma

Brat Tomasa, mąż Patricii. Emerytowany policjant. Były członek komandosów junty wojskowej. Porywacz Tomasa. Człowiek z szerokimi kontaktami, skorumpowany i nieuczciwy. Chory z nienawiści do swojego brata i bardzo zazdrosny o żonę i o jej relację z Tomasem.


Juan Darthés – Nicolás González, Popeye

Ratownik brygady, który sprowadza Laurę Copioli z 22 El Loco. Ma syna Agustina, który mieszka z jego byłą żoną. Romansuje najpierw z Laurą, później z Sandrą a na koniec z Gabrielą.

 


Julieta Díaz – Gabriela Valentini

Policjantka z brygady 099 Central. Trochę nieokrzesana chłopczyca o dobrym sercu. Pochodzi w nizin społecznych. Walczy o poprawę swojej pozycji, zarówno w pracy, jak i w życiu. Zakochała się w Rubenie, z którym była aż do jego śmierci. Po jego odejściu związała się z Popeyem.


Raúl Taibo – Rubén Castro

Szef brygady 099 Central. Jest żonaty z Sandrą, ale chce się z nią rozwieść z powodu problemów alkoholowych kobiety. Wiąże się z Gabrielą, która jest jego podwładną i jest znacznie młodsza od niego. Ginie od postrzału.                                                                         


Carolina Peleritti – Marisa Paladino

Policjantka, przeszkolona jako ratownik. Lesbijka. Będzie częścią bardzo szczególnego trójkąta. 

 

 


Celina Font – Sandra Mestre

Żona Rubéna – dowódcy brygady. Ma problemy z alkoholem, dlatego Rubén chce się z nią rozwieść. Kiedy kobieta zaczyna podejrzewać związek między jej mężem a Gaby, dla zemsty nawiązuje romans z Popeyem. Popełnia samobójstwo.                                     


Eugenia Tobal – Silvina

Ratownik brygady. Jest związana z Mundo, ale wkrótce odkrywa, że pociąga ją Marisa, z którą rozpoczyna homoseksualny związek.                                                                                                                                                                                                                                                 


Daniel Aráoz – Héctor Aguirre, Diente

Kolejny członek brygady Falcone, który desperacko pragnie, aby Tomás go zaakceptował. Bardzo cierpi z powodu swojej samotności.                                                                                                                           

 


Emilio Disi – Fausto Rosetto

Zastępca szefa brygady. Jego wielkim powołaniem jest aktorstwo, bierze udział w wielu programach telewizyjnych.                                                                       

 


Iván Noble – Martín Muñoz, Mudo

Policjant, ponury człowiek, wielki fascynat broni. Jest ekspertem od materiałów wybuchowych. Naprawdę nazywa się.                                                                            

 


Joaquín Furriel – Lucas

Najlepszy przyjaciel Tomás. Naprawie motocykle w warsztacie, który znajduje się w domu Tomása. Zostaje zabity przez Franco Ledesma, kiedy odkrywa dowody przeciw niemu. 

 


Ocena kilku ról:

Facundo Arana jest świetny w roli niezdecydowanego Tomása. Doskonale się prezentuje, jest w znakomitej dyspozycji fizycznej i idealnie wpasowuje się w postać. Sceny akcji, w tym walki robią wrażenie. Poza tym tempo w jakim ten aktor mówi, szczególnie kiedy kłóci się z Laurą przyprawia o zawrót głowy.

Nancy Dupláa wykreowała postać Laury Copioli jako silnej kobiety i sprawnego funkcjonariusza policji, która świetnie radzi sobie w pracy, ale nie wie, jak rozwiązać problemy osobiste. Jej związek z Tomasem Ledesmą zrywa z tradycyjnymi wzorami relacji damsko – męskich. Dynamiczna, dobrze zagrana rola. 

Luis Luque, który wcielił się w postać Franco Ledesmy jest idealny. Dzięki fatalnemu wizerunkowi, sprawia wrażenie jakiegoś podrzędnego opryszczka z poprzedniej epoki. Owszem, wydaje się być przestępcą, ale nie wygląda na tak szalonego i groźnego, jakim jest w rzeczywistości. Umiejętnie i okrutnie torturuje Tomasa jego przeszłością i manipule nim i innym. Te wszystkie cechy są złe, a mimo to aktor tak poprowadził tę rolę, że z zainteresowaniem śledzimy losy Franco. Bardzo dobra rola.

Inną interesującą postacią jest Gaby, policjantka pochodząca z nizin społecznych, która walczy o poprawę swojej sytuacji. Aktorka Julieta Díaz jest świetna w tej roli, chociaż czasami przesadza z mimiką i gestami.

Dialogi:

Dialogi wydają się być świetne. Czasami kwestie są wypowiadane w takim tempie, że trudno nadążyć. Wydaje się, że aktorzy czasami improwizują, szczególnie Laura i Tomas. Daje to zabawny efekt i wnosi dużo świeżości. Zdarzają się też wpadki, ale tempo jest tak szybkie, że błędna kwestia staje się po prostu częścią dialogu i nikt tego nie zauważa. Podobno są sceny, w których Facu śmieje się pod nosem z tego co mówi.

Wpadki scenariuszowe:

Mimo ciągłego działania skuteczność brygady jest raczej kiepska. W zasadzie tym co im najlepiej wychodzi jest wydostawanie się z tarapatów, w które sami się wpakowali.

Rzadko im się spieszy, ale w sumie skoro prawie za każdym razem coś spartaczą, to po co mają się spieszyć.

Wydaje się, że członkowie brygady 099 Central nie są zbytnio przywiązani do policyjnych procedur – robią co chcą i jak chcą. 

Ciągle rozmawiają albo się kłócą, zamiast działać.  

Policjanci z elitarnej jednostki interwencyjnej zajmują się pracami biurowymi i archiwizowaniem dokumentów.

Jak na twardego glinę z dużym bagażem doświadczeń, to Tomas trochę za często płacze.

Ciekawostki:

W przeddzień premiery serialu na ósmym piętrze hotelu Alvear w Palermo została zorganizowana impreza w celu zaprezentowania serialu mediom i branży. Pokazano zwiastun 099 Central. Oklaski towarzyszyły zakończeniu prezentacji, po czym na salę wkroczyła obsada serialu, eskortowana przez grupę modelek ubranych w stroje elitarnych jednostek policji.

Podczas tej prezentacji Adrian Suar – pomysłodawca i producent serialu powiedział o Facundo Arana, że jest nie do pobicia w roli policjanta, bo ma wszystkie konieczne cechy: sylwetkę, wzrost, wygląd i umiejętności sportowe.

Poprzedni serial policyjny wyprodukowany przez Pol-ka Producctiones nosił tytuł 22 El Loco. Grała w nim między innymi Nancy Dupla. Jej postać Laura Copoli została przeniesiona do nowego serialu. W 22 El Loco Laura z powodów osobistych poprosiła przełożonych o przeniesienie jej do innej brygady i tak trafiła do 099 Central. 

Podczas sceny miłosnej Tomasa i Laury w tle słychać piosenkę w wykonaniu Facundo Arana pod tytułem Dame.

Podsumowanie:

Według zapowiedzi serial 099 Central miał być pełen spektakularnych efektów pirotechnicznych, wymiany strzałów, scen walki i krwawej przemocy – wszystko to na skalę nie spotykaną dotąd w argentyńskiej telewizji. Miało to być ilustracją operacji antynarkotykowych, odbijania zakładników i tym podobnych akcji. W rzeczywistości aż tak efektownie nie było. Podejrzewam, że serial był kręcony w czasach kiedy w Argentynie panowała recesja i jego budżet nie był imponujący. Nie ma aż tak wiele tych spektakularnych scen akcji, imponujących efektów specjalnych, czy zapierających dech w piersiach scenografii, ale mimo to jest tam pomysł i maksymalne wykorzystanie tego czym produkcja dysponowała. No i przede wszystkim jest świetna historia i dobrzy aktorzy. Relacja Tomasa i Laury oraz wszystkie sceny z ich udziałem robią robotę. Do tego jeszcze Franco Ledesma, jego szaleństwo i spiski, no i mamy naprawdę dobry serial.

Kilka słów ode mnie:

Bardzo trudno było mi opisać serial sprzed prawie 20 lat, który nie był emitowany w Polsce i którego nie oglądałam. Poza tym ciężko było znaleźć jakieś materiały przyzwoitej jakości. Mówi się, że w internecie nic nie ginie, ale to nie prawda, że wszystko tam jest na wieczność, no ale może to ja nie umiem szukać… Kilka razy już o tym wspominałam, ale powtórzę to po raz kolejny. Bardzo żałuję, że ten serial nie był emitowany w Polsce. Ma ciekawą fabułę, trzyma tempo, grają w nim dobrzy aktorzy, a Facundo jest tu w znakomitej formie. Myślę, że na fali sukcesu Zbuntowanego Anioła ta produkcja mogłaby cieszyć się w tamtych latach dużym zainteresowaniem. Co więcej uważam, że nawet dzisiaj  – po latach ten serial nadal zasługuje na popularyzowanie. Nie mówię, że na głównych kanałach, ale na jakimś mniejszym spokojnie można by go wyemitować. No ale jak się nie ma co się lubi… to trzeba korzystać z tego co jest… W 2016 roku El Trece opublikowało serial 099 Central na YT – wszystkie 146 odcinków. Jakość jak na dzisiejsze czasy nie jest idealna, ale jest całkiem przyzwoicie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.