Donar Sangre Salva Vidas – Oddawanie Krwi Ratuje Życie

Wielokrotnie na tym blogu pisałam o znaczeniu dobrowolnego oddawania krwi i nadal zamierzam to robić. Jestem wielką zwolenniczką tej formy pomocy innym. Kilkukrotnie w swoim życiu oddawałam krew i uczucia oraz emocje, które mi wtedy towarzyszyły były bardzo pozytywne i pozostały we mnie na zawsze. Dziś, ze względu na przewleką chorobę autoimmunologiczną na którą cierpię oraz przyjmowane leki nie mogę już być dawcą, czego bardzo żałuję, ale staram się coś robić w tym temacie choćby przez pisanie o tym na blogu, albo namawianie rodziny i znajomych do dobrowolnej donacji. Czemu akurat teraz o tym piszę? Choćby dlatego, że niedawno po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawcy, a poza tym w sieci ukazało się krótkie wideo, na którym Facundo bardzo zwięźle ale treściwie mówi o znaczeniu oddawania krwi:

Jestem w tej kwestii dość radykalna i uważam, że jeśli ktoś może być dawcą, a nim nie jest to popełnia swego rodzaju „grzech” zaniechania. A że bohater tej strony – Facundo Arana jest wielkim orędownikiem dobrowolnego oddawania krwi, to moje poglądy i jego misja świetnie się łączą. Naprawdę nie wiem czy można tu jeszcze coś dodać… Facundo na nagraniu mówi, że na przestrzeni życia 9 na 10 osób będzie potrzebowało kwi dla siebie albo dla kogoś ze swoich bliskich. Ja z kolei wyczytałam, że na każde 10 osób przebywających w szpitalu przynajmniej 1 wymaga podania jej krwi. Z jednej strony to tylko statystyki, ale z drugiej to są fakty i prawdziwe życie. Dokładnie tak jest. A krwi nie da się „załatwić”, iść do sklepu i kupić, wyprodukować, pożyczyć i później zwrócić… Ktoś musi ją oddać, żeby ktoś inny mógł z niej skorzystać. Zaczynają się wakacje. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników drastycznie maleją, dlatego dawcy są teraz szczególnie potrzebni. Na braki w stanach magazynowych CKiK wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Poniżej przedstawiam grafikę obrazującą zapasy krwi w Polsce na 10/07/2020 na godz. 22:00 Dla mnie to szokujące, że w kilku RCKiK zapasy WSZYSTKICH grup są zerowe i WSZYSTKIE grupy krwi są pilnie potrzebne. Żeby zobaczyć aktualne zapasy krwi w Polsce wystarczy kliknąć w grafikę. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad zostaniem dawcą kwi, to ten czas jest właśnie teraz! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.