Facundo Arana w obiektywie Mario Sar i Światowy Dzień Leworęcznych

Kiedy Infobae zdecydowało się publikować opowiadania autorstwa Facundo Arana aktorowi zrobiono sporo zdjęć, które później ukazywały się wraz z jego historiami. Miało to miejsce w Carlos Paz w lutym 2020, a zdjęcia są autorstwa fotografa Mario Sar i pochodzą z jego Instagrama. 

Źródło: https://www.instagram.com/p/B9HfRUyBXsC/

Inne zdjęcia Facundo, które powstały dla Infobae na potrzebę zilustrowania jego opowiadań można obejrzeć w albumie: Opowiadania FA

Opublikowałam te zdjęcia właśnie dzisiaj, bo świetnie na nich widać, że Facundo jest leworęczny, a właśnie 13 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, czyli święto około 10 procent ludzi.

PS Nie wiem jak pozostałe dzieci, ale syn Facundo – Yaco też jest leworęczny.

A tak przy okazji wyszukałam kilka informacji o leworęczności:

Osoba leworęczna używa więcej prawej półkuli mózgu, bo nasz mózg działa „na krzyż” w stosunku do ciała: lewa półkula kontroluje prawą stronę i vice versa. W większości przypadków to lewa półkula jest dominująca. Zatem bycie prawo czy leworęcznym nie zależy od naszego kaprysu. Fakt ten docierał do ogólnej świadomości bardzo długo. Najtrudniej bywało w szkołach – tam zmuszano leworęcznych do pisania prawą ręką. Jeszcze w XX wieku przywiązywano dzieciom lewą rękę do krzesła tłumacząc, że tylko pisanie prawą ręką jest poprawne. Tymczasem próby zmiany ręczności dziecka na siłę, a co za tym idzie zmiana dominacji półkuli mózgowej mogą prowadzić do powstania problemów z orientacją przestrzenną, a także  do trudności w odróżnianiu strony lewej od prawej. Podczas zmiany dominacji półkuli mózgowej zmieniają się utrwalone połączenia włókien nerwowych. W rezultacie hamuje to rozwój dziecka. Na szczęście piętnowanie osób leworęcznych przeszło do historii. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że  każde dziecko rodzi się z określoną organizacją mózgu i wszelkie próby zmiany jego ręczności mogą więcej zaszkodzić niż pomóc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.