Facundo Arana dołączył do kampanii #DepresionSinEstigma

Kampania #DepresionSinEstigma (Depresja bez Piętnowania, Stygmatyzowania) powstała z inicjatywy Fundacion Ineco i Pfizer Argentina. Akcja ruszyła we wrześniu, czyli w miesiącu, który został ogłoszony miesiącem zapobiegania samobójstwom (w Argentynie to tzw Żółty Wrzesień). Na symbol kampanii wybrano słonecznik – silny i piękny kwiat, który nawet w pochmurny dzień szuka światła i słońca.

Każdego roku 10-go września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. Każdego roku setki tysięcy ludzi odbiera sobie życie – według WHO jest to około 800 tysięcy osób rocznie. Jedną z głównych przyczyn samobójstw są problemy psychiczne, a wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się depresja. Depresja to coś więcej niż smutek i zniechęcenie. To choroba, jak wiele innych. Niestety ta choroba wciąż jest tematem tabu. Zazwyczaj nie mamy problemu, aby podzielić się z naszym otoczeniem chorobami czy objawami na które cierpimy, takimi jak na przykład cukrzyca czy astma. Jednak kiedy mamy do czynienia z depresją, sytuacja najczęściej wygląda inaczej. Wielu ludzi nie czuje się komfortowo mówiąc o niej, więc uczą się ją ukrywać, bo boją się odrzucenia i niezrozumienia. To wciąż jest temat tabu. Podobno tym, co stanowi niezwykle ważny czynnik ochronny dla osób zmagających się z problemami psychicznymi jest rozmowa. W świecie, w którym otacza nas coraz więcej technologii, bliskość drugiego człowieka ma ogromne znaczenie. Rozmowa o zdrowiu psychicznym nigdy nie była bardziej potrzebna i pilna niż teraz – w czasie pandemii Covid-19 i izolacji społecznej. Nie wiemy co w przyszłości przyniesie nam życie i czy to my lub nasi bliscy kiedyś nie będziemy potrzebować pomocy, więc starajmy się tworzyć świat, który nie będzie stygmatyzował ludzi z depresją i chorobami psychicznymi, ale będzie im mógł zaoferować wsparcie, zrozumienie i dostęp do właściwego leczenia. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.