Narodowy Dzień Prawa do Tożsamości

W 43 rocznicę powstania Abuelas de Plaza de Mayo (Babcie z Plaza de Mayo) stowarzyszenie zaprosiło wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji Manos con Identidad. Chodziło o to, żeby napisać swoje imię na dłoni, zrobić zdjęcie lub nagrać film i opublikować ten materiał w mediach społecznościowych, pisząc kilka słów o sobie, albo o swoim imieniu. Publikacje miały być opatrzone hasztagiem #Manosconidentidad. Ideą tej akcji było nagłośnienie celów stowarzyszenia Abuelas de Plaza de Mayo i spowodowanie, żeby ci którzy nadal nie znają swojej tożsamości mogli wreszcie odkryć prawdę. Odzew był naprawdę duży – do inicjatywy przyłączyły się osoby znane, jak i zwykli ludzie – ukazało się tysiące zdjęć dłoni z imieniem. Oby to przełożyło się na odnalezienie kolejnych porwanych wiele lat temu dzieci i zwrócenie im ich prawdziwej tożsamości. W dalszej części tego wpisu zamieściłam nieco więcej szczegółów na ten temat. Zachęcam do przeczytania.

Nazywam się Facundo i mogę to powiedzieć, ponieważ wiem, kim jestem…Narodowy Dzień Prawa do Tożsamości… czyli codziennie.

Źródło: https://www.instagram.com/p/CGqmHilp5a0/

Każdego roku 22 października w Argentynie obchodzony jest Narodowy Dzień Prawa do Tożsamości (Día Nacional del Derecho a la Identidad). Postaram się krótko wyjaśnić o co chodzi, ale żeby dojść do sedna muszę najpierw przypomnieć kilka faktów z historii. W Argentynie w roku 1976 w wyniku zamachu stanu do władzy doszła prawicowa dyktatura wojskowa. Ten okres nazywany jest brudną wojną. Normą stał się wtedy terror stosowany wobec społeczeństwa – na porządku dziennym były porwania, aresztowania, tortury, a nawet morderstwa. Dyktatura trwała w Argentynie do roku 1983. Według oficjalnych danych w latach 1976 – 1983 życie straciło około 13 tysięcy ludzi, jednak organizacje humanitarne szacują, że ofiar junty mogło być nawet 30 tysięcy. W czasie trwania dyktatury wojskowej kobiety, a dokładniej babcie z Plaza de Mayo zdobyły się na odwagę i rozpoczęły działania mające na celu odnalezienia swoich wnuków urodzonych w więzieniach lub porwanych przez juntę. Dzieciom tym fałszowano pochodzenie i oddawano je do nielegalnych adopcji, w wyniku których trafiały do rodzin sympatyzujących z juntą i tam nieświadome swojej prawdziwej tożsamości wychowywały się wśród obcych ludzi. Liczbę tych dzieci szacuje się na około 500. Kobiet, które podjęły wtedy tą nierówną walkę było zaledwie 12, a swój protest rozpoczęły 22 października 1977 roku. W 2004 roku dla upamiętnienia ich zmagań dzień 22 października ustanowiono Narodowym Dzień Prawa do Tożsamości. Do dziś Babcie z Plaza de Mayo odzyskały ponad 100 wnuków i nadal walczą aby kolejnym osobom przywrócić ich prawdziwą tożsamość i rodzinę.

PS W serialu 099 Central pojawił się taki właśnie wątek. Główny bohater Tomas Ledesma (Facundo Arana) jako dziecko został porwany przez żołnierzy junty. Tożsamość chłopca została zmieniona i oddano go rodzinie mężczyzny, który go uprowadził. W ten sposób oprawca i porywacz stał się bratem porwanego dziecka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.