Kronika – Aconcagua 2016

Kronika wyprawy Facundo Arana na Aconcaguę – 03/2016

Kronika prowadzona chronologicznie – najnowsze informacje na dole strony.

Facundo Arana ponownie przebył w Andy, gdzie znajduje się najwyższy szczy Ameryki Południowej – Aconcagua. Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne góra Aconcagua uważana jest za kluczowy etap treningu przed podjęciem próby zdobycia Mount Everest. Taki też cel przyświecał Facundo:

Wróciłem na Aconcaguę, żeby potrenować, ale co ważniejsze, żeby sprawdzić siebie. Chcę jeszcze raz spróbować wspiąć się na Mount Everest, bo to dla mnie niedokończona sprawa.

Aconcagua ma wysokość 6962 metry nad poziomem morza. Wejście na szczyt od bazy Plaza de Mulas to droga klasyczna na Aconcaguę. Trekking wbrew pozorom nie należy do łatwych. Trzeba nieść ze sobą namiot, śpiwór, wodę, żywność oraz sprzęt do gotowania. Taką górę jak Aconcagua, o wysokości prawie 7000 metrów należy zdobywać nie spiesząc się. W drodze z bazy na szczyt znajdują się cztery obozy pośrednie: Plaza de Canada (4910m), Nido de Condores (5380m), Berlin (5800m), oraz Independencia (6370m). Tylko od indywidualnej aklimatyzacji, kondycji i samopoczucia zależy, jaki najlepiej obrać plan działania. Aconcagua to w języku Inków Kamienny Strażnik (Acconcahuac). Góra ta jest jednym z filarów Korony Ziemi. Anacongua jest najwyższym szczytem obu Ameryk i najwyższym szczytem wznoszącym się poza Azją. Warunki pogodowe w tym rejonie są ekstremalnie różne: od zenitalnego słońca do ujemnych temperatur, lodu, śniegu i silnych wiatrów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/ i http://www.albumwypraw.waw.pl/

Trasa (tak zwana – normalna, zwykła)

Prognoza pogody:

01/03/2016 (wtorek)

Facundo przybył do Mendozy. Na lotnisku spotykał oczywiście swoich zwolenników, z którymi chętnie pozował do zdjęć. 

Wczesnym przedpołudniem Facundo udał się do sklepu ze specjalistycznym wyposażeniem do wspinaczek wysokogórskich (El Refugio), żeby zaopatrzyć się tam w specjalne podwójne buty i inny konieczny sprzęt. 

02/03/2016 (środa)

Facundo wraz ze swoją ekipą, w skład której wchodzą: Herman Kneeteman i Tomás Ceppi udał się od obozu Plaza de Mulas. Za logistyczną stronę wyprawy odpowiedzialna jest firma Fernando Grajales Expeditions.

03/03/2016 (czwartek)

W Posada del Glaciar, Las Cuevas, Mendoza  (schronisko w górach). Wydaje się, że Facu trzyma w ręce futrzaną czapkę – tzw „uszatkę”, którą dostał po przyjeździe do Rosji (na lotnisku).

Pobyt w bazie Plaza de Mulas, w celu aklimatyzacji i w oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę. 

04/03/2016 (piątek)

Nadal w bazie Plaza de Mulas: 

Namiot – stołówka. Czas na posiłek. W tle Aconcagua. 

Z Chabela Farias w Plaza de Mulas 

W obozie Canada (4950 mnpm). W tle Aconcagua. Na zdjęciu Tomas Ceppi (współuczestnik wyprawy). 

05/03/2016 (sobota)

Wygląda na to, że Facundo & spółka są znowu w bazie Plaza de Mulas. W jednym z artykułów była informacja, że celem tego pobytu w górach nie jest zdobycie szczytu, ale trening, testy wydolnościowe i aklimatyzacja. Może więc panowie wychodzą w góry, wchodzą na określoną wysokość i wracają do bazy.

Plaza de Mulas, dzisiaj kuchnia serwuje lasagne. 

Asado (grill, pieczeń) w Plaza de Mulas (na zdjęciu oczywiście Tomas Ceppi)

06/03/2016 (niedziela)

W obozie Canada. Na zdjęciu Herman Kneeteman, Tomas Ceppi i Facundo Arana. 

Najprawdopodobniej ekipa była już w tym obozie w piątek (04/03/2016), ale wrócili do niżej położonej bazy Plaza de Mula. Ponoć na tym polega aklimatyzacja – wchodzi się na pewną wysokość i wraca do bazy. I tak nawet kilka razy. Tak przeczytałam w internecie. 

Kolejne zdjęcia z obozu Plaza de Mulas. Facundo ze swoim przyjacielem  Ignacio “Nacho” Lucero i jego psem.

Na poniższym zdjęciu Facundo trzyma transparent akcji dotyczącej szerzenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W wolnym tłumaczeniu jest tam napisane: nauka (znajomość) RKO ratuje życie. RKO czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

09/03/2016 (środa)

Pojawiły się informacje, że Facundo realizuje swoje plany wspinaczkowe w Andach zgodnie z planem, a nie odzywa się, bo na wysokości, na której aktualnie przebywa są trudności z łącznością komórkową.

10/03/2016 (czwartek)

Wczesny ranek 10 marca 2016 roku. Facundo, Herman i Tomas są w drodze na Aconcaguę. Najpierw dotarli do Refugio Independencia 6380 mnpm a później wyruszyli w dalszą drogę. 10 marca 2019 Facundo Arana i jego przewodnicy: Tomas Ceppi i Herman Kneeteman zdobyli Aconcaguę – najwyższy szczy Ameryki. 

11/03/2016 – 12/03/2016 (piątek – sobota)

Ekipa schodzi do bazy Plaza de Mulas. Facundo helikopterem leci do Mendozy i tam przy grillu (asado) świętuje z przyjaciółmi sukces wyprawy.

13/03/2016 (niedziela)

Powrót do Buenos Aires.

Po powrocie do domu Facundo podziękował wszystkim na Twitterze. Wspomniał o sponsorze – Assist Card, firmie Grajales Expeditions i o jego przewodnikach: Tomasie Ceppi i Hermanie Kneetemanie.

Szkoda, że Facu tak oszczędnie dzieli się zdjęciami z Aconcagui. Po fotografiach, które zostały opublikowane widać, że pogoda była piękna, więc widoczność też musiała być dobra. Widoki gór musiały być fantastyczne, mam nadzieję, że z czasem pojawi się więcej zdjęć.

Zdjęcia, których nie umiem przypisać do konkretnej daty:

The Best Of Aconcagua 2016:

Na koniec krótki filmik:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.