Kronika – Aconcagua 2018

Kronika wyprawy Facundo Arana i Javiera Calamaro #AconcaguaMusic

23/11/2018 – 10/12/2018

Facundo Arana     i    Javier Calamaro

 

Aconcagua jest najwyższym szczytem Andów, Ameryki Południowej oraz całej Ameryki a także półkul zachodniej i południowej. Jego wysokość to 6962 mnpm Leży w Argentynie, w Andach Południowych, nieco ponad 110 km od miasta Mendoza. 

Agencja:

  • Grajales Expeditions

Uczestnicy:

  • Javier Calamaro – muzyk, wokalista
  • Facundo Arana – aktor, muzyk
  • Dani Oroño – muzyk, gitarzysta 
  • Santiago Barassi – (wycofał się z powodów zdrowotnych)
  • Leandro Villegas – przewodnik górski

Tym razem Facundo Arana nie przybył pod Aconcaguę, żeby wejść na jej szczyt, ale żeby dotrzymać towarzystwa i wesprzeć muzyka Javiera Calamaro w jego wyprawie. 

UWAGA! Kronika prowadzona chronologicznie narastająco (najnowsze informacje znajdują się na dole strony).

22/11/2018

Facundo Arana i Javier Calamara przybyli do Mendozy, żeby następnego dnia wyruszyć na wyprawę na Aconcaguę. Zdobycie szczytu Kolosa Ameryki jest częścią projektu #AconcaguaMusic, którego kulminacją będzie koncert w Plaza Francia na wysokości 4200 mnpm w lutym lub marcu przyszłego roku. Panowie opowiedzieli o tym na specjalnej konferencji prasowej.

23/11/2018

Ostatnie zakupy, pakowanie i w drogę!

24/11/2018

W nocy z piątku na sobotę członkowie wyprawy #AconcaguaMusic dotarli do Penitentes (2590 mnpm), gdzie znajduje się baza magazynowo-operacyjna Grajales Expeditions.

Tam przepakowali swój ekwipunek, którego większość wyruszyła na mułach do bazy Plaza de Mulas. Plan na sobotę to dotarcie do Las Cuevas i pierwszy trekking po górach – do Cristo Redentor. Facundo potwierdził, że udało się zrealizować założenia i że zajęło im to pół dnia. Na nocleg członkowie wyprawy zeszli nieco niżej – do Las Cuevas. 

25/11/2018

Szacunek dla góry, dla rzeki, dla morza… To tak oczywiste, że nie wymaga żadnych wyjaśnień… Po prostu zostawię to miejsce takim, jakim je zastałem, bez żadnego plastiku, ani papieru. Pozostaną tylko ślady po moich podeszwach, które wkrótce zmiecie wiatr…

Niedziela upłynęła uczestnikom wyprawy na trekkingu w stronę kolejnych schronisk i obozów bazowych. Póki co poruszali się po szlakach leżących na wysokości około 3 tysięcy mnpm

26/11/2016

Poniedziałek uczestnicy wyprawy AconcaguaMusic spędzili w Bazie Confluencia (3390 mnpm)

27/11/2018

Piątego dnia wyprawy jej uczestnicy znów wyszli w góry. Na oficjalnym Instagramie tego przedsięwzięcia napisano, że Facundo i Javier byli w Plaza Francia, ale nie wiem, czy to nie jakaś pomyłka, bo to już byłoby 4200 mnpm

28/11/2018

W środę Facundo, Javier i reszta ekipy dotarli do Plaza de Mulas. Jest to obóz bazowy położony na wysokości 4370 mnpm Podejrzewam, że jest tam prąd i internet, więc może stamtąd będzie trochę więcej relacji i zdjęć niż dotychczas.

29/11/2018

7 dzień wyprawy na Aconcaguę Facuno i Javier spędzili w bazie Plaza de Mulas odpoczywając po wielogodzinnym trekkingu, który odbyli poprzedniego dnia.

W Plaza de Mulas przebywa aktualnie Ulises Corvalan, z którym Facundo zna się od dawna. Możecie go pamiętać z wyprawy na Everest z 2016 roku. 

Facundo najwyraźniej nie lubi siedzieć bezczynnie, bo chętnie imał się różnych zajęć, które zwykle wykonuje obsługa bazy.

30/11/2018

Piątek zaskoczył mieszkańców Plaza de Mulas bardzo zmienną pogodą. Rano wstało słońce i było przejrzyste powietrze, a później rozszalała się burza śnieżna. Członkowie wyprawy zaczęli już rotacyjne aklimatyzowanie się do wysokości (wchodzą wyżej, śpią niżej) i wracając musieli schronić się na górskim posterunku policji, żeby trochę odpocząć i dojść do siebie. Noce są bardzo zimie, temperatura spada w Plaza de Mulas do – 14°C.

Facundo wykorzystał spotkanie z argentyńskimi rangersami, żeby nagrać przesłanie dla Fundacji Lautaro i zrobić zdjęcie z flagą DSSV

01/12/2018

W sobotę pogoda się uspokoiła, ale chyba nadal jest bardzo zimno, szczególnie w nocy i rano, zanim wzejdzie słońce. Z powodów zdrowotnych wyprawę opuścił przyjaciel Facundo – Santiago Barassi, czyli teraz panowie będą wspinać się we czterech. 

02/12/2018

Niedziela dla Facundo, Javiera i ich przewodnika Leo była dość forsownym dniem, bo po raz pierwszy wyruszyli w wyższe partie gór, a konkretnie w kierunku obozu pierwszego – Plaza Canada, który leży na wysokości około 5000 mnpm, po czym wrócili na nocleg do bazy Plaza de Mulas.

03/12/2018

Po wczorajszym wspięciu się na wysokość około 5000 mnpm do Plaza Canada, dziś czas na odpoczynek w Plaza de Mulas.

04/12/2018

Facundo i Javier spędzili kolejny dzień w Plaza de Mulas. Niestety pogoda im nie sprzyja. W wyższych partiach gór intensywnie pada śnieg i wieje silny wiatr, a ma być jeszcze gorzej… Panowie w bazie spędzają czas na rozmowach, wspólnym muzykowaniu i prowadząc bitwy na śnieżki.

05/12/2018

Złe warunki atmosferyczne pod Aconcaguą nadal się utrzymują, a prognozy na kolejne dni nie są pozytywne. Korzystne okno pogodowe nadejdzie później niż się spodziewano. W związku z tym Javier Calamaro nie ma już szans zdobyć właściwej aklimatyzacji, żeby bezpiecznie spróbować osiągnąć szczyt Kolosa Ameryki. Wobec takich realiów Facundo zachęcił Javiera, żeby wybrał się z przewodnikiem do obozu nazywanego Gniazdem Kondora, żeby z tego miejsca móc zobaczyć jeden z najpiękniejszych na świecie zachodów słońca. Javier Calamaro wyruszył na dwa dni do wyższych obozów, a Facundo został w bazie Plaza de Mulas.

06/12/2018

Facundo spędził kolejny dzień w zasypanym śniegiem obozie Plaza de Mulas.

Nie wiem czy Javier dotarł do Nido de Condores, na pewno był w obozie Plaza Canada, gdzie Facundo pozostawił tubę ze swoimi flagami. Tym razem to on propaguje hasło Donar Sandre Salva Vidas.

07/12/2018

W piątek 07/12/2018 Facundo Arana i Javier Calamaro opuścili obóz Plaza de Mulas i udali się do Mendozy. 

Reklamy